O Code Club Polska

Code Club Polska to sieć darmowych pozalekcyjnych klubów kodowania dla dzieci w wieku 9-11 lat prowadzonych przez wolontariuszy w Polsce.

Code Club Polska działa w ramach projektu Code Club World.

Tworzymy projekty dla naszych wolontariuszy, aby mogli oni uczyć w ramach darmowych pozalekcyjnych Klubów Kodowania. Projekty te uczą dzieci programowania pokazując im jak tworzyć gry komputerowe, animacje czy strony internetowe. Wolontariusze prowadzą raz w tygodniu jednogodzinne zajęcia w szkołach podstawowych lub innych miejscach takich jak biblioteki, świetlice, domy kultury. Na każdym spotkaniu dzieci wykonują jeden projekt.

Na każdy semestr przygotowujemy nowy zestaw projektów. Co semestr uczestnicy zajęć rozwijają się i uczą coraz więcej w tym samym czasie korzystając z własnej wyobraźni i realizując kreatywne projekty. Na pierwszym i drugim sermestrze używają Scratcha do nauki podstaw programowania. Semestr trzeci uczy podstaw tworzenia stron internetowych przy użyciu języków HTML i CSS. Semestr czwarty to nauka języka Python itp.

Prowadzenie i rozwijanie Code Club to ogromne wyzwanie, ale możesz nam pomóc.

Wesprzyj nas

Klub kodowania

Img_5089
Img_5046
Img_5091
Img_5049

Czego uczymy?

Sample1

Semestr pierwszy: Scratch

W tym semestrze zaczniecie od pozania Scratcha i przejdziecie przez zajęcia podzielone na trzy poziomy trudności. Projekty, które dzieci będą wykonywać to tworzenie gier, animacji i zabawek. Zawierają podstawowe ćwiczenia, ale także wyzwania dla tych, którzy szybciej się uczą.

Sample2

Semestr drugi: Scratch dla zaawansowanych

Na drugim semestrze dzieci poszerzają swoje umiejętności korzystając z tego, czego nauczyli się na pierwszym semestrze. Tym razem projekty zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zostawić duże pole działania. Zachęcają dzieci i wymagają od nich wytężonego myślenia i kreatywności.

Sample3

Semestr trzeci: HTML i CSS

W tym semestrze dzieci dowiedzą się jak działają klocki, z których zbudawany jest Internet. Będą też tworzyć swoją własną stronę.


Sample4

Semestr czwarty: Python

W tym semestrze zapoznamy dzieci z prawdziwym programowaniem. Uczymy podstaw programowania poprzez zabawę z złówiami, fraktalami i szyframi!


Dlaczego dzieci powinny uczyć się programowania?

Programowanie to ważna umiejętność w dzisiejszych zdigitalizowanych czasach. Umiejętność korzystania z najnowszych technologii jest dla dzieci niewystarczająca. Powinny one wiedzieć także jak one działają.

Nauka kodowania nie służy jedynie temu, by w przyszłości pracowały jako programiści. Rozwija ona także umiejętność rozwiązywania problemów i logicznego myślenia, jest również przydatna w wielu innych dziedzinach, zawodach czy pasjach.

Nasza filozofia

Code Club bazuje na zabawie, kreatywności i nauce przez odkrywanie. Zależy nam na tym, by dzieci dobrze się bawiły w czasie spędzonym w Klubie Kodowania i aby nie wyglądało to jak kolejna zwykła lekcja. Powinny zrozumieć, że to one panują nad komputerem i że komputer może (a nawet powinien) robić to, co one każą mu wykonać, a nie odwrotnie.

Pozostałe korzyści Klubu Kodowania, takie jak nauka myślenia obliczeniowego, czy zdobywanie doświadczenia w kodowaniu są drugorzędne w stosunku do tych dwóch celów. Mimo to dzieci zdobywają wszystkie te wspaniałe umiejętności szybciej właśnie podczas pracy nad swoimi projektami niż podczas normalnej nauki.

92fun

Nasze projekty zostały stworzone przez programistów, następnie sprawdzone z dziećmi w 20 pilotażowych szkołach w Wielkiej Brytanii. Gdy poprosiliśmy je, by oceniły nasze projekty, powiedziały, że 92% z nich to prawdziwa frajda! Podczas testów obserwowaliśmy wiele okrzyków radości i zadowolenia z tego, czego udało im się dokonać. To znaczy, że dzieciom naprawdę podoba się ta zabawa!


Hackowanie przyszłości