FAQ - Najczęściej zadawane pytania


Ogólne Dla Wolontariuszy Dla Gospodarzy Dla Rodziców

Ogólne

Co to jest Code Club Polska?
Code Club Polska to sieć darmowych pozalekcyjnych klubów kodowania dla dzieci w wieku 9-11 lat prowadzonych przez wolontariuszy w Polsce.

Tworzymy projekty dla wolontariuszy, którzy uczą dzieci w szkołach podstawowych lub innych miejscach publicznych (np. świetlice, domy kultury). Realizując te projekty dzieci uczą się programowania tworząc gry, animacje czy strony internetowe. Nasi wolontariusze prowadzą jednogodzinne zajęcia raz w tygodniu wykonując na każdym spotkaniu jeden projekt.

Na każdy semestr przygotowujemy nowy zestaw projektów. Co semestr uczestnicy zajęć rozwijają się i uczą coraz więcej w tym samym czasie korzystając z własnej wyobraźni i realizując kreatywne projekty. Na pierwszym i drugim sermestrze używają Scratcha do nauki podstaw programowania. Semestr trzeci uczy podstaw tworzenia stron internetowych przy użyciu języków HTML i CSS. Semestr czwarty to nauka języka Python itp.

Code Club właśnie wystartował w Polsce. Jeśli chcesz zaangażować się w ten projekt lub chciałbyś założyć swój klub kodowania skontaktuj się z nami.

Jak to działa?
Szkoły podstawowe, które chciałyby utworzyć klub kodowania potrzebują wolontariuszy do ich prowadzenia. Wolontariuszem może być np. nauczyciel informatyki, który umie programować. Jeśli szkoła ma problem ze znalezieniem wolontariusza może zgłosić się do nas, a Code Club Polska postara się w tym pomóc. Więcej informacji można znaleźć na stronie dla gospodarzy.

Jeśli chcesz prowadzić klub kodowania powinieneś znaleźć szkołę podstawową w pobliżu i skontaktować się z dyrektorem. Więcej informacji możesz znaleźć na stronie dla wolontariuszy.

Rodzice zainteresowani klubami kodowania mogą porozmawiać wychowawcą, innymi rodzicami i przedstawić im project Code Club. Wszystkie informacje i pomoce możecie znaleźć na stronie dla rodziców.

Każdy, kto chciałby uczestniczyć w projekcie Code Club - być wolontariuszem, gospodarzem klubu lub pomóc w organizacji - powinien zgłosić się do nas.

Gdzie mogę znaleźć materiały dydaktyczne?
Wszystkie materiały dydaktyczne są dostępne dla każdego na Githubie w formacie markdown (Scratch, HTML&CSS, Python). W ramach Code Club Polska tłumaczymy materiały dydaktyczne z wersji angielskiej. Polskie materiały dydaktyczne w formie, którą dzieci otrzymują na zajęciach można zobaczyć na stronie projects.codeclubworld.org.

Po zarejestroaniu klubu na naszej stronie udostępniamy dodatkowe materiały takie jak certyfikaty, oznaczenia na drzwi i szablony plakietek dla dzieci.

Czy mogę pobierać opłaty za klub kodowania?
W skrócie - nie. Kluby kodowania są nieodpłatne - to jedna z naszych podstawowych zasad. Wszystkie materaiły dydatkyczne i pomoce są dostępne za darmo, a nasi wolonatriusze poświęcają swój czas również nie pobierając za to żadnych opłat. Zgodnie z regułami Code Club niedozwolone jest pobieranie jakichkolwiek opłat za uczestnictwo w klubie kodowania.

Czy mogę jakoś wesprzeć Code Club?
Tak! Code Club działa głównie dzięki darowiznom, które pozwalają kontynuować rozwój tego projektu i umożliwiają nauczanie dzieci kodowania. Możesz wesprzeć Code Club World finansowo.

Możesz także pomóc Code Club Polska w rozwoju. Jeśli chcesz zaangażować się w organizację klubów kodowania w Polsce lub zostać sponsorem skontaktuj się z nami.

Czy Code Club to ogranizacja charytatywna?
Code Club to organizacja non-profit. Mimo, że nie jest to organizacja charytatywna, to cały dochód przeznaczony jest wyłącznie na pokrycie utrzymania organizacji i koszty operacyjne.

Czy moja firma może sponsorować Code Club?
Oczywiście! Jeśli twoja firma chce nas sponsorować zgłoś się do nas.

Jestem dziennikarzem, czy mogę zrobić z wami wywiad o Code Club?
Jak najbardziej! Skontaktuj się z nami w tej sprawie.

Jakie są warunki prowadzenia klubu kodowania?
W tej chwili Code Club Polska dopiero się rozwija. Na tę chwilę obowiązują Zasady Code Club World spisane w języku angielskim.


Dla Wolontariuszy

Wszystkie informacje dla wolontariuszy można znaleźć na stronie dla wolontariuszy.

Co powinienem wiedzieć, aby móc prowadzić klub kodowania?
Podstawową cechą dobrego wolontariusza Code Club jest entuzjazm. Nie potrzebujesz żadnych certyfikatów ani dokumentów potwierdzających twoje zdolności programistyczne.

Nasze projekty zaczynają się od użycia Scratcha, następnie uczymy podstaw języków HTML i CSS oraz Pythona. Zalecamy, abyś miał podstawową wiedzę w tym zakresie. Niemniej jednak można powiedzieć, że jeżeli jesteś w stanie samemu zrealizować projekty przeznaczone na zajęcia, to będziesz w stanie także w oparciu o nie uczyć dzieci. Możesz spojrzeć na parę dostępnych projektów.

Jak mogę zostać wolontariuszem?
Przede wszystkim przeczytaj intormacje zawarte na stronie dla wolontariuszy. Następnie poszukaj pobliskiej szkoły podstawowej i przedstaw dyrektorowi ideę Code Club. Wystarczy jak przejdziesz przez wszystkie kroki opisane na stronie dla wolontariuszy i zarejestrujesz klub.

Czy mogę obejrzeć materiały zanim stworzę klub?
Możesz zobaczyć wszystkie materiały na stronie projects.codeclubworld.org.

Czy możecie mnie skontaktować ze szkołą, gdzie mogę założyć klub?
Praca wolontariusza zaczyna się właśnie od znalezienia takiej szkoły, a następnie wykonania wszystkich czynności potrzebnych do rozpoczęcia zajęć w ramach klubu kodowania. Na stronie dla wolontariuszy udostępniamy jednak szereg informacji, które ci w tym pomogą.

Ile czasu trwają jedne zajęcia?
Klub kodowania to zajęcia, które odbywają się raz w tygodniu i trwają około godzinę. Liczba projektów w semestrze jest tak dopasowana, by zająć mniej więcej jeden semestr szkolny. Nie ma problemu jednak, aby rozpocząć klub kodowania w dowolnej części semestru szkolnego. Każdy klub pracuje bowiem w swoim własnym tempie w zależności od predyspozycji dzieci. Jeśli więc chciałbyś prowadzić klub, który będzie trwał tylko pół godziny w czasie przerwy - nie ma sprawy.


Dla Gospodarzy

Wszystkie informacje dla gospodarzy można znaleźć na stronie dla gospodarzy.

Jak mogę zarejestrować moją placówkę, aby założyć w niej klub kodowania?
Code Club dopiero wystartował w Polsce. Nie istnieje jeszcze żaden automatyczny mechanizm zbierania informacji od szkół zainteresowanych uruchomieniem w nich klubów kodowania. Na chwilę obecną pozostaje zatem skontaktowanie się z nami, a my postaramy się pomóc w znalezieniu wolontariusza.

Czy mogę obejrzeć materiały zanim stworzę klub?
Możesz zobaczyć wszystkie materiały na stronie projects.codeclubworld.org.


Dla Rodziców

Wszystkie informacje dla rodziców można znaleźć na stronie dla rodziców.

Czy klub kodowania jest bezpieczny?
Każdy z wolontariuszy, którzy będą uczyć w klubach kodowania musi być zaakceptowany przez opiekuna placówki (np. dyrektora szkoły), w której będą odbywać się zajęcia. Jeśli wolontariusz nie jest nauczycielem, zalecamy szkołom, aby we wszystkich spotkaniach uczestniczył też nauczyciel z danej szkoły.

Czy jest jakiś klub w moim rejonie?
Sprawdź na mapie dostępnej na stronie głównej.

Najlepszym rozwiązaniem dla twojego dziecka będzie założenie klubu kodowania w jego szkole podstawowej (jeśli taki klub jeszcze nie istnieje). W ten sposób dziecko będzie mogło uczyć się ze swoimi kolegami i pod okiem nauczyciela, którego zna. Więciej porad na temat zakładania klubu kodowania w szkole swojego dziecka możesz znaleźć na stronie dla rodziców.

W szkole mojego dziecka nie ma klubu kodowania. Czy może ono dołączyć do innego klubu?
Jeśli szkoła twojego dziecka nie jest zainteresowana stworzeniem klubu kodowania, byćmoże w twojej okolicy jest już taki klub w innym miejscu publicznym (np. biblioteka, dom kultury, świetlica), do którego może dołączyć twoje dziecko. Sprawdź na naszej mapie klubów kodowania. Możesz też zaproponować stworzenie nowego klubu w innym miejscu.

Czy moje dziecko może dołączyć do klubu kodowania w innej szkole?
Z naszego punkut widzenia nie ma w tym żadnego problemu. Zależy to jednak od szkoły i wolontariusza, który ten klub prowadzi. Najlepszym rozwiązaniem będzie skontaktowanie się z nimi bezpośrednio.

Czy moje młodsze dziecko też może dołączyć do klubu kodowania?
Nasze materiały dydaktyczne zostały zaprojektowane dla dzieci w wieku 9-11 lat i zakładają, że na zajęciach dzieci będą czytać instrukcje, a czasami posługiwać się znajomością matematyki na tym poziomie. Możesz przejrzeć materiały dydaktyczne, aby samemu sprawdzić o co chodzi. Nasza rekomendacja jest taka, by dla młodszych dzieci szukać innych rozwiązań rozwijających u nich umiejętności zdobywane podczas zajęć w klubach kodowania.