Gospodarz Code Club

Code Club właśnie wystartował w Polsce. Jeśli chcesz się zaangażować lub chcesz założyć swój klub kodowania skontaktuj się z nami lub skorzystaj z formularza rejestracyjnego na stronie głównej.


Udostępnianie miejsca dla klubu

Projekty Code Club zostały stworzone dla dzieci w wieku 9-11 lat i zakładają odpowiednią dla tej grupy wiekowej umiejętność czytania i liczenia. Klub kodowania nie ma być kolejną zwykłą lekcją w szkole - w trakcie zajęć kładziemy nacisk na zabawę i wspieranie dziecięcej kreatywności.

Od wolontatiuszy Code Club wymagamy dobrej znajomości programowania po to, by kluby kodowania dawały dzieciom odpowiednie korzyści i aby wolontariusze byli w stanie pomóc dzeciom, gdy natkną się na jakiś problem w trakcie zajęć. Zachęcamy wszystkich naszych wolontariuszy, by samodzielnie kontaktowali się z lokalnymi szkołami podstawowymi lub innymi publicznymi instytucjami (świetlice, domy kultury), a nie czekali na informację od tych ośrodków.

Być może wśród pracowników twojej placówki są osoby z ukrytym talemntem programisty, które byłyby w stanie poprowadzić klub kodowania! Jeśli tak, możesz poprosić je o utworzenie takiego klubu i zarejestrowanie go przez formularz na stronie głównej. Jeśli nie, skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci znaleźć wolontariusza.

Musisz się też upewnić, czy odpowiednia osoba (w szkołach podstawowych - nauczyciel) będzie w stanie poświęcic swój czas raz w tygodniu na pomoc w prowadzeniu klubu - nasi wolontariusze nie powinni pracować bez wsparcia osoby związanej z miejscem, w którym odbywają się zajęcia. Taki nauczyciel nie musi w ogóle znać się na programowaniu, aczkolwiek jest to świetna okazja dla niego, aby się tego nauczyć. Kluby kodowania działają najlepiej kiedy nauczyciele i wolontariusze pracują razem łącząc swoje umiejętności pracy z dziećmi i programowania!


Jak wygląda klub kodowania?

Klub kodowania to grupa około 12 dzieci, które uczą się programowania pod okiem doświadczonego programisty.

Nasze projekty są zabawne, kreatywne i pomagają dzieciom zrozumieć jak rozwiązuje się duże problemy poprzez rozbijanie ich na mniejsze.

Pierwsza część projektów realizowana jest przy pomocy Scratcha - programu, którego można używać online lub pobrać na swój komputer z Internetu. Zachęcamy dzieci, by rozwijały swoje projekty w domu, jeśli sprawia im to radość.

Img_5085
Img_5066
Img_5081

Jak stworzyć klub w mojej placówce?

  1. Znajdź wolontariusza lub skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz z tym pomocy

  2. Spotkaj się z wolontariuszem. Ustal termin zajęć i wielkość klubu.

  3. Zorganizuj zapisy do klubu. Upewnij się, że wszystkie dzieci mają zgodę od swoich rodziców.

  4. Upewnij się, że wolontariusz ma wszystko, czego potrzebuje do prowadzenia klubu kodowania.

Venue2

Czego się spodziewać

Wolontariusz, który będzie prowadził klub kodowania w twojej placówce, byćmoże będzie potrzebował kolorowej drukarki lub ksero, aby co tydzień przygotować materiały dydaktycne dla każdego dziecka lub pary dzieci.

Będziesz musiał upewnić się także, że wszystkie komputery, które będą używane w ramach klubu kodowania mają zainstalowanego Scratcha (lub jest do niego dostęp przez Internet). Miej na względzie także to, by wolontariusz był zaznajomiony infrastrukturą komputerowo-sieciową i zasadami z nią związanymi w twojej placówce.

Jak pomóc wolontariuszowi

Kiedy już poznasz wolontariusza, który będzie prowadził klub kodowania w twojej placówce musisz wykonać parę czynności, by formalnie stworzyć klub.

Do twoich obowiązków należy upewnienie się, że wolontariusz ma wszelkie wymagane pozwolenia do pracy z dziećmi (jeśli takie są potrzebne).

Następnie nadchodzi czas by zainteresować dzieci klubem kodowania! Idealnie jest, jeśli zaprosisz wolontariusza do szkoły na spotkanie dotyczące klubu kodowania, by mógł powiedzieć dzieciom na czym będą polegały zajęcia i co będzie się na nich działo. Jeśli jesteś gospodarzem innego miejsca niż szkoła (np. dom kultury), możesz rozwiesić plakaty z informacją o takim spotkaniu.